Συναρπαστικό είναι αυτό το τριήμερο, αλλά κυρίως το σαββατοκύριακο που διανύουμε. Σήμερα διεξάγεται η τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Α1 του βόλεϊ, αλλά και η πρεμιέρα των play off και play out της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Ακόμη, επιστρέφει η Superleague μετά από ένα σαββατοκύριακο απουσίας λόγω του αγώνα της Εθνικής Ελλάδας, κανονικά συνεχίζεται η Β’ Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου, ενώ όλα τα παιχνίδια του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής (όπου συμμετέχουν Εθνικός Αλεξ/πολης και Έβρος Σουφλίου) γίνονται σήμερα Σάββατο.
Οι αγώνες που θα κρίνουν το ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου, αλλά και εκείνοι που θα κρίνουν την παραμονή των ομάδων σε αυτή ξεκινούν σήμερα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Α’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – PLAYOFF
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 04/04, 16:30
Καππαδοκία – Καστανιές
Διδυμότειχο – Άνθεια
Α’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
PLAYOUT – 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 04/04, 16:30
Κυανή – Νεοχώρι
Κυπρίνος – Ορέστης
Ρίζια – Μεταξάδες
Α’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
PLAYOUT – 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 04/04, 16:30
Άβαντας – Ιπποκράτης
ΑΛΕΞ – Ποντιακός
Λυκόφη – Απαλός
———————————————-
Στο τέλος της πλησιάζει και για φέτος η Β’ Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου, με όλες τις ομάδες να επιδιώκουν το καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία για να διεκδικήσουν την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου σε όλους τους ομίλους:
Β’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ – 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Κυριακή 05/04, 11:00
Βρυσούλα – Μοναστηράκι
Δορίσκος – Αραράτ
Κυριακή 05/04, 16:30
Α.Ε.Κ. Έβρου – Πέπλος
Νίψα – Αρίστεινο
Μάκρη – Αγνάντια 3-0 (α.α)
Ρεπό: Μαΐστρος
Β’ ΟΜΙΛΟΣ – 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Κυριακή 05/04, 16:30
Παλιούρι – Ελληνοχώρι
Δαδιά – Θούριο
Δόξα Δόξης – Σοφικό
Ισαάκιο – Πραγγί
Κάρολος – Σιδηρώ 0-3 (α.α.)
Ρεπό: Κορνοφωλιά
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ – 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Κυριακή 05/04, 11:00
Οινόη – Ν. Βύσσα
Αμπελάκια – Φυλάκιο
Κυριακή 05/04, 16:30
Ορμένιο – Δόξα Ορεστιάδας
Πεντάλοφος – Σαγήνη
Αλεποχώρι – Στέρνα 0-3 (α.α.)
Ρεπό: Πύργος
———————————————-
Σάββατο και όχι Κυριακή όπως συνήθως παίζουν στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Έβρος Σουφλίου. Μάλιστα, οι αγώνες των δύο ομάδων διεξάγονται στις 4 το απόγευμα, μία ώρα δηλαδή πριν το πολύ κρίσιμο ματς της ομάδας βόλεϊ του Εθνικού κάτι που προκαλεί σύγχυση στους φίλους της ομάδας της Αλεξανδρούπολης. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά από συζητήσεις μεταξύ της ομάδας ποδοσφαίρου του Εθνικού και της ΕΠΣ Έβρου είχε αποφασιστεί οι αγώνες των play off και play out να γίνουν Σάββατο, αλλά μετά από την απόφαση της ΕΠΟ να βάλει Σάββατο όλα τα ματς του 1ου ομίλου δημιουργήθηκε ένας μεγάλος «συνωστισμός» στην αγωνιστική δράση.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του 1ου ομίλου:
Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – Σάββατο 04/04, 16:00
Άρης – Πανσερραϊκός
Θύελλα Φιλώτα – Απόλλων Αρναίας
Έβρος Σουφλίου – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αναγέννηση Γιαννιτσών
Καβάλα – Άρης Ακροποτάμου
Ορφέας Ελευθερούπολης – Δόξα Δράμας
Καστοριά – Ηρακλής Αμπελοκήπων
Καμπανιακός – Εθνικός Αγιονερίου
———————————————-
Τους Εργοτέλη και ΠΑΟΚ αντιμετωπίζουν εκτός έδρας Πανθρακικός και Ξάνθη αντίστοιχα στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Superleague.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
SUPERLEAGUE – 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 04/04
15:00 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ
19:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 05/04
15:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
17:15 ΠΑΟΚ – SKODA ΞΑΝΘΗ
17:15 ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
19:30 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 06/04
19:30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ 3-0 (α.α.)
ΚΑΛΛΟΝΗ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 3-0 (α.α.)
———————————————-Ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου δίνει σήμερα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Αν οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη νικήσουν τότε μπαίνουν στην 4άδα, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή τους στα playoff του πρωταθλήματος και στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.
Η Ορεστιάδα που έχει σφραγίσει την παραμονή της στην κατηγορία φιλοξενείται από την ΑΕΚ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής της Volleyleague:
VOLLEYLEAGUE
22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – ΣΑΒΒΑΤΟ 04/04, 17:00
Άρης – Παμβοχαϊκός
Ολυμπιακός – Λαμία
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Φοίνικας Σύρου
Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός
ΜΕΝΤ – Κηφισιά
Α.Ε.Κ. – Ορεστιάδα