Home / Αθλητικα / Καβάλα – Θερινοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών 2013

Καβάλα – Θερινοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών 2013

Πανελλήνιο ρεκόρ από την αθλήτρια του Ν.Ο.Α. Κυριακίδου Μαρία

noa

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα το Σαββατοκύριακο 6-7 Ιουλίου το θερινό πρωτάθλημα προαγωνιστικών κατηγοριών της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.

Ο Ναυταθλητικός Όμιλος Αλεξ/πολης συμμετείχε στους αγώνες με 29 αθλητές και αθλήτριες. Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος και οι αθλητές και αθλήτριες του Ν.Ο.Α. πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν, για τον εαυτό τους πρωτίστως, αλλά και για τον σύλλογο, να είναι σε όλα τα αγωνίσματα μέσα στη διεκδίκηση των μεταλλίων και η τελική συγκομιδή να είναι 6 Χρυσά, 6 ασημένια και 14 χάλκινα μετάλλια.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση της αθλήτριας του ομίλου Κυριακίδου Μαρίας η οποία αγωνίζεται στην κατηγορία S7 στα ΑΜΕΑ. Η Μαρία κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 50m ύπτιο με χρόνο 1΄14΄΄03 κοριτσιών 10 έως 12 ετών, το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η ιδία αθλήτρια και ήταν 1΄16΄΄00. Η βράβευση της αθλήτριας έγινε από τον πρόεδρο της Π.Ε.Κ.ΑΝ.Μ.Θ. κ. Καρυοφύλη Βλάμη.

Τα παιδιά που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών ήταν:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:

Ξενιτοπούλου Ελένη: 1η θέση 200m ελεύθερο, 1η θέση 800m ελεύθερο, 2η θέση 400m ελεύθερο κορίτσια 12 ετών.

Ξενιτοπούλου Καλλιόπη: 1η θέση 50m ελεύθερο, 1η θέση 50m ύπτιο κορίτσια 9 ετών

Βαλασούδης Θεοφάνης: 1η θέση 50m ύπτιο, 2η θέση 50m πεταλούδα, 2η θέση 50m ελεύθερο αγόρια 11 ετών.

Πανταζίδου Κωνσταντίνα: 1η θέση 50m ύπτιο, 3η θέση 200m μικτή ατομική κορίτσια 10 ετών.

Σεραφειμίδης Σεραφείμ: 2η θέση 200m ελεύθερο, 3η θέση 50m ελεύθερο αγόρια 10 ετών.

Πανταζίδου Κλεοπάτρα: 2η θέση 50m ελεύθερο κορίτσια 12 ετών.

Αλεξανδρίδης Ανδρέας: 2η θέση 100m ελεύθερο αγόρια 11 ετών.

Θυμιανίδης  Ιωάννης: 3η θέση 100m ελεύθερο αγόρια 11 ετών.

Καρασάββα Σοφία: 3η θέση 50m ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.

Κριτού Συμεών: 3η θέση 50m πρόσθιο αγόρια 11 ετών.

ΟΜΑΔΙΚΑ  ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

Κορίτσια 12 ετών με τις Κυριακίδου Αγλαία – Ξενιτοπούλου Ελένη – Πανταζίδου Κλεοπάτρα – Σαραντίδου Μαρία Ειρήνη: 3η θέση 4Χ100m ελεύθερο, 3η θέση 4Χ200m ελεύθερο, 3η θέση 4Χ100m μικτή ομαδική.

Αγόρια 11 ετών με τους Βαλασούδη Θεοφάνη – Αλεξανδρίδη Ανδρέα – Κριτού Σιμεών – Κάσσια Παναγιώτη: 3η θέση 4Χ100m ελεύθερο, 3η θέση 4Χ100m μικτή ομαδική.

Αγόρια 10 ετών με τους Λουμπούτη Ιωάννη – Κουρουμιχάκη Ιωάννη – Σεραφειμίδη Σεραφείμ– Θυμιανίδη Ιωάννη: 3η θέση 4Χ100m ελεύθερο, 3η θέση 4Χ50m μικτή ομαδική.

Κορίτσια 11 ετών με τις Κυριακίδου Κωνσταντίνα – Πανταζίδου Κωνσταντίνα – Καρασάββα Σοφία – Κυριακίδου Μαρία: 3η θέση 4Χ50m μικτή ομαδική.

Κορίτσια 9 ετών με τις Μεταλλίδου Αθανασία – Κετίκογλου Αναστασία – Ξενιτοπούλου Καλλιόπη- Κουκουράβα Στέλα: 3η θέση 4Χ50m μικτή ομαδική.

Το Δ.Σ του ΝΟΑ συγχαίρει την προπονήτρια τους κα. Αθανασίου Γιώτα της οποίας η συμβολή στην επιτυχία των παιδιών είναι μεγάλη και προήλθε μετά από προετοιμασία και συστηματική προπόνηση, καθώς και τους γονείς των παιδιών που με την παρουσία τους βοήθησαν τα μέγιστα.

 

Για το Δ.Σ.

Ο έφορος κολύμβησης