Home / Αθλητικα / ΣΤΙΒΟΣ: ΟΙ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΙΒΟΥ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

segas

Στις 6-8  Σεπτεμβρίου του 2013 διεξήχθησαν στο Ζάγκρεπ της Κροατίας οι Βαλκανικοί αγώνες στίβου βετεράνων αθλητών. Ο  σύνδεσμος βετεράνων αθλητών στίβου της Αλεξανδρούπολης συμμετείχε στους αγώνες αυτούς με 11 αθλητές του.

Όπως στις δύο προηγούμενες βαλκανιάδες, έτσι και σ΄  αυτήν οι αθλητές και οι αθλήτριες του δεν γύρισαν με άδεια χέρια.

Έφεραν στις αποσκευές τους 10 μετάλλια, εκ των οποίων τα 5 ήταν χρυσά, το 1 ασημένιο και τα υπόλοιπα 4 ήταν χάλκινα.

Να σημειώσουμε εδώ, ότι ο σύνδεσμος έχει μόνο τρία χρόνια ζωής μέχρι σήμερα!

Για την ιστορία, οι αθλητές και οι αθλήτριες του που συμμετείχαν στους αγώνες αυτούς ήταν:  ο Αργυρόπουλος Διονύσης, ο Χατζηβασιλείου Γεώργιος, ο Χαλάστρας Σπύρος, ο Γεωργιάδης Φίλιππος, η Μπαράκη Θεοδώρα, οι αδερφές Χρύσα και Ευγενία Δημητροπούλου , η Τουβρά Αννα- Μαρία , η Παπαθεοδώρου Πολυξένη ,η Μολλάκη Μαρία  και η  Παπαζήση Ματίνα. Όλοι τους αγωνίστηκαν δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους, δοξάζοντας την πατρίδα αλλά και τον σύνδεσμο τους.

Ο Αργυρόπουλος Διονύσης πρώτευσε στα 100μ. και στα 200μ. και καθιερώνεται πλέον, ως ο ταχύτερος σπρίντερ των βαλκανίων στην κατηγορία των 40-44 ετών. Να θυμίσουμε εδώ, ότι ο Διονύσης κατέχει και το βαλκανικό ρεκόρ στα 200μ. και είναι τιμή για τον σύνδεσμο να έχει στην δύναμη του έναν τέτοιο αθλητή. Η μεγάλη , αλλά ευχάριστη έκπληξη για όλους , ήταν η πρωτιά της Ευγενίας Δημητροπούλου στα 100μ. Μια πρωτιά που άφησε άναυδους τους πάντες στην Ελληνική αποστολή. Η Ευγενία θυμήθηκε τον παλιό καλό της εαυτό, ρίχθηκε στον αγώνα, τα έδωσε όλα και κέρδισε επάξια το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 50-54 ετών. Πρώτη συμμετοχή της στους βαλκανικούς αγώνες των βετεράνων και πρώτο χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Της ευχόμαστε το μέλλον να συνεχίσει έτσι !

Στον Ακοντισμό των γυναικών και στην κατηγορία των 35-39 ετών , η Μολλάκη Μαρία έχει καθίσει στην πρώτη θέση του βάθρου και δεν λέει να σηκωθεί!

Για τρίτη συνεχόμενη  φορά κερδίζει την πρωτιά στον ακοντισμό και δεν αφήνει καμία άλλη ν΄ ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος των αντιπάλων της.

Το βαρύ πυροβολικό του ΣΕΓΑΣ Αλεξανδρούπολης στα 400μ. και 800μ. Άννα-Μαρία Τουβρά , κατέλαβε την πρώτη θέση και χρυσό μετάλλιο στα 800μ. , καθώς επίσης  χρυσό μετάλλιο πήρε και με την ομάδα της Ελληνικής αποστολής, στην σκυταλοδρομία των 4χ100μ. στην κατηγορία 35-39 ετών. Στα 400μ. κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο φιγουράριζε στο στήθος της.

Στα 80μ. με εμπόδια στις γυναίκες και στην κατηγορία 45-49 την τρίτη θέση κατέλαβε η Χρύσα Δημητροπούλου και το χάλκινο μετάλλιο ήρθε να συμπληρώσει την συλλογή της. Να θυμήσουμε εδώ, ότι η Χρύσα και πέρσι συμμετείχε στην βαλκανιάδα της Σμύρνης, αγωνίστηκε στα 80μ. εμπόδια και μάλιστα πήρε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Η μεγάλη αυτή αθλήτρια απέδειξε, ότι κανένα εμπόδιο δεν μπορεί να την σταματήσει προκειμένου να κατακτήσει ένα μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες.

Στην δισκοβολία και στα 100μ. γυναικών είχαμε άλλα δύο μετάλλια από την Παπαθεοδώρου Τζένη στην κατηγορία 35-39 . Η Τζένη κατέλαβε την δεύτερη θέση στον δίσκο και την Τρίτη στα 100μ. κατακτώντας έτσι το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Στο βαρύ όργανο, ένα όργανο που χρησιμοποιούν μόνο οι βετεράνοι αθλητές και που είναι μια σφύρα κοντή με βάρος 15,88 κιλά  μέχρι την ηλικία των 49 ετών στους άνδρες και 9,08 κιλά  μέχρι την ηλικία των 49 ετών στις γυναίκες, ο Γεωργιάδης Φίλιππος κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο μπήκε στις αποσκευές του.

Η ατυχία χτύπησε τον Χατζηβασιλείου Γιώργο, που για Τεχνικούς λόγους δεν του επετράπει να λάβει μέρος  στο αγώνισμα των 300μ. με εμπόδια, αγώνισμα το οποίο δούλεψε αρκετά πριν τους αγώνες και έτσι έχασε την ευκαιρία για την επίτευξη ενός μεγάλου ρεκόρ στην κατηγορία 60-64 στο αγώνισμα αυτό. Συμμετείχε όμως στα 2000μ.  με φυσικά εμπόδια και κατέλαβε την 5η θέση με μια επίδοση που τον ικανοποίησε απόλυτα και τον γέμισε με ελπίδες για ακόμη καλύτερους χρόνους .Ο Γιώργος έλαβε μέρος και στο άλμα σε ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση πηδώντας το 1μ.31 στην κατηγορία των 60-64 ετών.

Ακόμη το φυσάει και δεν κρυώνει για το πώς έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Σπύρος Χαλάστρας κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του, που από απειρία και μόνο το χάρισε στον Τούρκο συναθλητή του στο αγώνισμα των 5000μ. βάδην στην κατηγορία των 60-64 ετών.Τελικά περιορίστηκε στην τέταρτη θέση εξ ίσου τιμητική, μιας και για πρώτη φορά ελάμβανε μέρος σε τέτοιου είδους αγώνες.

Τέλος η Μπαράκη Θεοδώρα και η Παπαζήση Ματίνα στην κατηγορία 55-59 ετών πραγματοποίησαν αξιόλογη εμφάνιση κατακτώντας η μεν Θεοδώρα την τέταρτη θέση στον δίσκο και την σφαίρα, τα κυρίως αγωνίσματα της, την τέταρτη θέση στο μήκος και την έκτη θέση στα 100μ. Η Ματίνα κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 100μ.,  την πέμπτη στο μήκος  και την έκτη στην σφαίρα.

Ο Πρόεδρος του ΣΕΒΑΣ Αλεξανδρούπολης  Γιάννης Μπαρμπαγιάννης και όλο το διοικητικό συμβούλιο συγχαίρουν όλους τους αθλητές και  τις  αθλήτριες  που έλαβαν μέρος στους αγώνες και τους ευχαριστούν θερμά, διότι εκπροσώπησαν την πατρίδα και τον σύνδεσμο τους επάξια και διότι σ΄ αυτούς τους οικονομικά χαλεπούς καιρούς επωμίσθηκαν όλα τα έξοδα μετάβασης, διαμονής και διατροφής οι ίδιοι, μέσα από τα πενιχρά εισοδήματα τους .