Home / Αθλητικα / Με νέο ντέρμπι Εθνικού – Ορέστη ξεκινούν τα πλέι οφ της Α’ ΕΠΣ Έβρου

Με νέο ντέρμπι Εθνικού – Ορέστη ξεκινούν τα πλέι οφ της Α’ ΕΠΣ Έβρου

thrakisports_evros

eps

Οι δύο ομάδες κοντράρονται την Κυριακή στο «Φώτης Κοσμάς» λίγες μέρες μετά τον τελικό Κυπέλλου – Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των αγώνων σε Α’ και Β’ Κατηγορία ΕΠΣ Έβρου

Στη μάχη των πλέι οφ για τον τίτλο του πρωταθλητή της ΕΠΣ Έβρου, που θα διεκδικήσει στη συνέχεια την άνοδό του στη Γ’ Εθνική, ρίχνονται την Κυριακή (16/3, 15:30) ο Ορέστης Ορεστιάδας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, το Διδυμότειχο και η Ένωση Άνθειας Αρίστεινου, με τους δύο πρώτους να ξεκινούν με πλεονέκτημα τριών βαθμών λόγω της κατάληψης της πρώτης θέσης στους δύο ομίλους.

Στο Φώτης Κοσμάς, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχεται τον Ορέστη Ορεστιάδας, λίγες ημέρες μετά τον μεταξύ τους τελικό Κυπέλλου, σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει πολλά για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Στο Διδυμότειχο η ΑΕΔ φιλοξενεί την Ένωση Άνθειας Αρίστεινου με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, προκειμένου να μην χάσουν από το ξεκίνημα πολύτιμο έδαφος για τη διεκδίκηση της πρωτιάς.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και οι διαιτητές της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου έχουν ως εξής:

16/3, 15:30, Στάδιο Φώτης Κοσμάς: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ορέστης Ορεστιάδας (Κυριαζίδης-Βασιλόπουλος-Σαβούδης)

16/3, 15:30, Δημοτικό Στάδιο Διδυμοτείχου: ΑΕ Διδυμοτείχου – Ένωση Άνθειας Αρίστεινου (Τονίδης-Βασιλειάδης-Παπάς)

Στο μεταξύ, με τις αναμετρήσεις της 20ης αγωνιστικής συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο (15-16/3, 15:00) το πρωτάθλημα του τρίτου και του τετάρτου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Αναλυτικά, το πρόγραμμα και οι διαιτητές ανά όμιλο έχουν ως εξής:

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

15/3, 15:00, Αλεποχώρι-Ισαάκιο (Σκίνδρης-Χρήστου-Χρηστίδου Στ.)

16/3, 15:00, Σοφικό-Μεταξάδες (Σκίνδρης-Μπρίμπος-Σουμάκας)

16/3, 15:00, Παλιούρι-Αμπελάκια (Σκαρλατούδης-Δαλαμπούρας-Βλαχόπουλος)

Θούριο-Λεπτή 3-0 α.α.

Κάρολος-Ελληνοχώρι 0-3 α.α.

Ρεπό το Πραγγί

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

15/3, 15:00 Παταγή-Ορμένιο (Δαλής-Τσομπανίδης-Σαμουρκασίδης)

16/3, 15:00 Σαγήνη-Στέρνα (Σιδηρόπουλος-Χρήστου-Τερζόπουλος)

16/3, 15:00, Φυλάκιο-Πεντάλοφος (Τοκμακίδης-Χριστίδη Ελ.-Τσοπουλίδης)

Κυπρίνος-Μ. Δοξιπάρα 3-0 α.α.

Πύργος-Δόξα Ορεστιάδος 3-0 α.α.

Ρεπό η Οινόη.