Home / Πολιτισμος / Το αναλυτικό πρόγραμμα της Γιορτής Κρασιού

Το αναλυτικό πρόγραμμα της Γιορτής Κρασιού

ΑλεξανδροGIORTH-KRASIOU-2014-(150)ύπολη 2 έως 10 Αυγούστου 2014  

GIORTH-KRASIOU-2014

Ο Δήμος Αλεξανδρούπολης και η Τ.Ι.Ε.Δ.Α. (Τουριστική Ιαματική Επιχείρηση Δήμου Αλεξανδρούπολης) σε συνεργασία με την Ε.ΠΟ.Φ.Ε. (Ένωση Πολιτιστικών Φορέων Έβρου) αναβιώνουν τη ΓΙΟΡΤΗ ΚΡΑΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2014.

Η αναβίωση της γνωστής από το παρελθόν εκδήλωσης θα διαρκέσει 7 μέρες, από τη Σάββατο 02 Αυγούστου μέχρι και την Κυριακή 10 Αυγούστου 2014 στον χώρο του πάρκου κυκλοφοριακής αγωγής ( δίπλα στον Ε.Ο.Τ.) στην Αλεξανδρούπολη σε έναν χώρο πρασίνου έκτασης 5.000 τ.μ. κατάλληλα διαμορφωμένο για να φιλοξενήσει τους επισκέπτες των 9 ημερών.

Στον χώρο υπάρχει πίστα για τα χορευτικά συγκροτήματα και τις ορχήστρες τους.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων που έχουν προγραμματιστεί συμμετέχουν ενεργά 25 πολιτιστικοί σύλλογοι της Ε.ΠΟ.Φ.Ε., πάνω από 400 χορευτές και χορεύτριες, που θα παρουσιάσουν χορευτικές παραστάσεις παραδοσιακών συγκροτημάτων με θεματικές μουσικές βραδιές:

 

– 2 Θρακιώτικες

– Κρητική

– Σαρακατσάνικη

– Ποντιακή

– μια βραδιά ρεμπέτικα-λαϊκά και

– μια βραδιά Ελληνική ροκ.

Το 7ήμερο εμπλουτίζεται με πολιτιστικές δράσεις των συλλόγων, όπως εκπαιδευτικά μαθήματα, εκθέσεις ζωγραφικής και φωτογραφίας, κ.ά., όλα με θέμα το κρασί.

Στην εκδήλωση θα μοιραστεί άφθονο ΔΩΡΕΑΝ κρασί σε όλους τους επισκέπτες.

ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΚΡΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΚΕΦΙΟΥ, ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΚΡΑΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ 2014.

 

Πρόγραμμα εκδηλώσεων

 

02 Αυγούστου

21:00  Βραδιά Θράκης

Καρυοφύλλη Δοϊτσίδη (φωνή και ούτι), Αγγούσης Νίκος (κλαρίνο), Κυριάκος Πετράς (βιολί), Αθανάσιος Μουσμουλίδης (λαούτο), Γιώργος Παγκοζίδης (κρουστά), Θεοπούλα Δοϊτσίδου(φωνή), Λαμπριάννα Δοϊτσίδου(φωνή)

Συμμετέχουν τα χορευτικά των συλλόγων:

Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Απαλού « Ο Φάρος»

Πολιτιστικός Σύλλογος Πετρωτιωτών Αλεξανδρούπολης

Πολιτιστικός Σύλλογος Λαδιωτών Αλεξανδρούπολης

 

03 Αυγούστου

21:00  Τροβαδούροι του ΜΓΣ Εθνικού

Χασάπικο από τους Ritmo de Arte

22:00  Λαϊκή βραδιά

Σάκης Ψαθάς(φωνή),Ανδριάνα Γκουρκούνη(φωνή),   Τερέζα Λιανού (φωνή),Βασίλης Χιτζής(τραγούδι), Σάκης Τερζής (μπουζούκι), Νώντας Βουλγαρίδης (κρουστά), Δημήτρης Κωστίδης (πλήκτρα), Τριαντάφυλλος Μπόρας (κιθάρα – μπάσο), Σαλήμ (κλαρίνο – βιολί – ούτι)

Oriental Χορός από τους Ritmo de Arte

 

04 Αυγούστου

21:00  Βραδιά Θράκης

Με την ορχήστρα του Αρχείου Μουσικολαογραφικής Παράδοσης «Χρόνης Αηδονίδης» αποτελούμενη από τους Αλβανόπουλο Νικόλαο(κλαρίνο), Γιαρένη Γεώργιο (ούτι και τραγούδι), Γιαρένη Χρήστο (λαούτο και τραγούδι), Ευφραιμίδη Φίλιππο (βιολί), Σωτήρη Ιντζούδη (γκάιντα), Σαϊρή Βαλάντη (κρουστά), Μάμμο Ευάγγελο (τραγούδι)

Συμμετέχουν τα χορευτικά των συλλόγων:

Αρχείο Μουσικολαογραφικής Παράδοσης «Χρόνης Αηδονίδης»

Πολιτιστικός Σύλλογος Ελληνομουσείον Αίνου

Πολιτιστικός Σύλλογος « Η Νίκη της Σαμοθράκης»

 

05 Αυγούστου

21:00  Βραδιά Θράκης

με την παραδοσιακή ορχήστρα του Βαγγέλη Δημούδη(τραγούδι – ούτι), Βαγγέλη Παπαναστασίου(κλαρίνο – φλογέρα), – Ουλιανούδη Λίτσα (τραγούδι), Κυριάκος Πετράς (βιολί), Μανώλης Δημόύδης (νταούλι – τουμπελέκι), Χρήστος Γιαρένης (λάουτο), Σωτήρης Ιντσούδης (γκάιντα)

Συμμετέχουν τα χορευτικά των συλλόγων:

Πολιτιστικός & Λαογραφικός Σύλλογος

Παραδοσιακών Χορών «Ακρίτες»

Σύλλογος «Τριγώνου» Αλεξανδρούπολης

 

06 Αυγούστου

21:00  Αυτοσχεδιατικό Θέατρο από τους Afro Brasil

21:30  Κρητική βραδιά

με την ορχήστρα του Γιώργου Λεκάκη(Λύρα – Τραγούδι), Μακριδάκης Μάριος

(Λάουτο), Μακριδάκης Δημητρης (λάουτο τραγούδι), Ανδριγιαννάκης Γιάννης

(Μπάσο) Μαυρογιαννάκης Νίκος (κρουστά)

Συμμετέχει το χορευτικό του Πολιτιστικού Συλλόγου Κρητών «Ο Μίνωας»

 

07 Αυγούστου

21:00  Street band κρουστών – Batucada

21:30  Σαρακατσάνικη Βραδιά

με την ορχήστρα του Γαρέφη Κώστα (τραγούδι), Μπούσιος Νίκος (κλαρίνο), Μπούσιος Παναγιώτης (βιολί), Κόκορης Αργύρης (λαούτο), Τζιάτζιος Σπύρος (ντέφι)

Συμμετέχει το χορευτικό του Συλλόγου Σαρακατσάνων Ν. Έβρου

 

08 Αυγούστου

21:00  Ποντιακή Βραδιά

Γιώργος & Λάζος Ιωαννίδης με την ορχήστρα τους

Συμμετέχουν τα χορευτικά των συλλόγων:

Μορφωτικός Σύλλογος Ποντίων Ν. Έβρου «Αλέξιος Κομνηνός»

Πολιτιστικός Σύλλογος Νίψας

Πολιτιστικός Σύλλογος «Άγιος Γεώργιος» Ν. Χιλής

Πολιτιστικός – Μορφωτικός Σύλλογος Παλαγίας «Ο Μέγας Αλέξανδρος»

 

09 Αυγούστου

21:00  Σοβαρότης Μηδέν (Rap)

21:30  Ελληνική Ροκ βραδιά

«Χίλια Χρόνια»

Κωνσταντίνος Κάλιας (μπάσο-πιάνο), Δημήτρης Πατσαβούδης (τραγούδι),

Στέλιος Παντίρης (ηλεκτρική κιθάρα), Γιώργος Στραβοδούλης (ντραμς), Αλέξης

Καδόγλου (κρουστά)

22:30  Flamenco από τους Ritmo de Arte Salsa από τους Baila Conmigo

23:00  Σοφία Κουρτίδου (φωνή & live looping)

Απόστολος Καλτσάς (μπάσο), Βασίλης Ποδαράς (τύμπανα), Γιάννης Παπαδόπουλος (πιάνο), Δημήτρης Παπαδόπουλος (τρομπέτα)

 

10 Αυγούστου

19:00  Zumba από τους Bloco Afro Brazil και Ritmo de Arte Stand up Comedy από τους Bloco Afro Brazil Χορογραφία από τους Ritmo de Arte Flamenco από τους Baila Conigo

20:00 Το συγκρότημα« Οιωνός »με τους Ηλιάσκος Μιχάλης (φωνή), Δροσάκης Γιώργος (πλήκτρα), Βραχιώλας Γιώργος (μπάσο), Σαριανίδης Σταύρος (ηλεκτρική κιθάρα), Παπαδόπουλος Θοδωρής (τύμπανα)

Βραδιά Φιλίας

Ελλάδα – Βουλγαρία – Τουρκία

Σπάρτακος – Horishtenci – Lalapasa

21:00  Γλέντι για όλο τον κόσμο

Με τη ορχήστρα της «Εβρίτικης Ζυγιάς» με τους: Σπύρος Στράτος (γκάιντα-καβάλι), Στρατής Πασόπουλος (τραγούδι-καβάλι), Αλέξιος Παρτινούδης (λύρα), Άγγελος Στράτος (νταούλι-τουμπερλέκι), Σωκράτης Γουγουλίδης (ηχολήπτης)

23:00  Καίτη Μακρή & Εμπειροτέχνες

Οι μουσικοί που συμμετέχουν είναι η εξής Σάκης Γιώργιου (ούτι – τραγούδι), Δημήτρης Σίντος (λαούτο), Γιώργος Καραγεωργίου (κρουστά – τραγούδι), Γιώργος Ζαχαρίου (κλαρίνο), Γιώργος Δεληγιάννης (βιολί).