9.4 C
Alexandroupoli
Κυριακή, 29 Μαρτίου, 2020

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 

Οργανώνεται από την Σχολή Γεωπόνων-Δασολόγων του Δημοκριτείου Παν/μίου και τον Δήμο Ορεστιάδος – Θα πραγματοποιηθεί από 17 έως 19 Μαΐου 2019 – Το Πρόγραμμα εργασιών και οι ομιλητές 

 

Ένα πολύ σημαντικό Συνέδριο για την Ιστορία και τον Πολιτισμό της Νέας Ορεστιάδας θα πραγματοποιηθεί από 17 έως 19 Μαΐου 2019.  

Την οργάνωση αυτού του Συνεδρίου έχουν αναλάβει, η Σχολή Επιστημών Γεωπόνων και Δασολογίας του Δημοκρίτειου Παν/μίου και ο Δήμος Ορεστιάδος.

Ήδη ανακοινώθηκαν το πρόγραμμα εργασιών, οι θεματολογίες των Ανακοινώσεων και τα ονόματα των ομιλητών.

Το Πρόγραμμα έχει ως εξής:

***

3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

«Η Ορεστιάδα στον 21ο αιώνα: Προκλήσεις και Προοπτικές»

ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΑΣΟΛΟΓΙΑΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας» Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης» Αίθουσα Δ ́

Νέα Ορεστιάδα, 17 – 19 Μαΐου 2019

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΩΛΑΣ

Παρασκευή 17 Μαΐου 2019

15.30-16.30: Προσέλευση και εγγραφή συνέδρων

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

16.30-17.30: Χαιρετισμοί

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Προσκεκλημένες ομιλίες

17.30- 18.30: Γεώργιος Ρυζιώτης και Δημήτριος Κιηγμάς,

Χρήστος Παπαδόπουλος

18.30-19.30: Ελένη Φιλιππίδου,

Μπαμπούσιαρος ή Μπομποσιάρης; Ταυτοτικές συγκλίσεις και αποκλίσεις στους Αρβανίτες του Βορείου Έβρου

Σάββατο 18 Μαΐου 2019

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Ιστορία

09.00-09.20: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης,

Η Αρμένικη Κοινότητα της Νέας Ορεστιάδας

09.20-09.40: Ευαγγελία Ιωαννίδου,

Εμπόριο, γεωργία και βιομηχανία στην Αδριανούπολη το έτος 1911: Μελέτη της έκθεσης του Προξένου κ. Κ. Δημαρά

09.40-10.00: Δημήτρης Βουρνέλης και Ορέστης Βουρνέλης,

Πετρωτά: Πετρώματα και οικισμός, λιθοξόοι, λίθινες κατασκευές και μνημεία, Μουσείο Πέτρας

10.00-10.20: Ιωάννης Μ. Κούζας και Αθανάσιος Θ. Βασιλειάδης,

Ο χωρικός προσδιορισμός της μάχης του Ορμενίου (1371)

10.20-10.50: Συζήτηση

10.50-11.00: Διάλειμμα

11.00-11.20: Ελένη Πιστόλα,

Παρουσίαση και απολογισμός ντοκιμαντέρ για τη Νέα Ορεστιάδα

11.20-11.40: Στέλλα Τζεβελεκίδου,

Ιστορία των Καστανεών Έβρου

11.40-12.00: Συζήτηση 12.00-12.10: Διάλειμμα

Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας

12.10-12.30: Αποστολία Κατσαρού και Διαμαντής Μυρτσίδης,

Εφημερίδα « Η Ορεστιάδα»: Γέννηση, Εξέλιξη και Προοπτικές

12.30-12.50: Βασιλική Ολμπασάλη και Αργυρή Δημητράκη,

Όψεις της τοπικής εφημερίδας «Μεθόριος»

12.50-13.10: Συζήτηση

   

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Ανάπτυξη

09.00-09.20: Χρυσή Παρασκευαΐδου,

Η ανάδειξη της Νέας Ορεστιάδας μέσω αξιοποίησης των τεχνολογιών του διαδικτύου

09.20-09.40: Ευτυχία Καρρού,

Οι συνέπειες της μεταναστευτικής κρίσης στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη της Ορεστιάδας

09.40-10.00: Θεόδωρος Μανουσίδης, Αθανάσιος Ράγκος και Σταυριανή Κουτσού,

Οικονομική κρίση και αιγοπροβατοτροφία: Επιπτώσεις και στρατηγικές αντιμετώπισης

10.00-10.20: Κωνσταντίνος Δημουλάς, Ευριπίδης Δημουλάς, Θεοδώρα Παπαδημητρίου, Έλλη Βέλλιου, Χρήστος Αυγερινίδης, Σταματία Καππέ, Δήμητρα Μπαρδάνη, Λάμπρος Ταμπακάς και Διονύσιος Μπαρμπάκας,

Πολιτισμική σύνδεση Ορεστειακών πόλεων

10.20-10.50: Συζήτηση

10.50-11.00: Διάλειμμα

11.00-11.20: Άννα Λάμπογλου, Ζηνοβία Ζάχαρη και Ηλιάνα Σαρδανίδου,

Εργαστήρι Πολιτισμού Νέας Ορεστιάδας «Το Γέννημα»: Δομή και Δράσεις

11.20-11.40: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης,

Η Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία Ορεστιάδας

11.40-12.00: Ιωάννης Μ. Κούζας και Χρήστος Γ. Μπουγιουκλής,

Οι προοπτικές ανάπτυξης του Βορείου Έβρου τον 21ο αιώνα

12.00- 12.20: Βεζυριαννίδου Σουλτάνα,

Τα τοπικά χωρικά σχέδια ως αναπτυξιακά εργαλεία: Η περίπτωση του Δήμου Ορεστιάδας

12.20-12.50: Συζήτηση 12.50-13.00: Διάλειμμα

Πολιτιστικές Εκδηλώσεις

13.00-13.20: Όλγα Κούρεντα,

Τοπικές Πολιτιστικές Εκδηλώσεις: Ορέστεια

  

13.20-13.40: Σοφία-Δέσποινα Παπαδοπούλου,

Φεστιβάλ Άρδα-Συνάντηση Νέων

13.40-14.00: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Εκπαίδευση Ι

18.00-18.20: Δημήτριος Γκαγκαλίδης,

Εκπαιδευτική Πολιτική και Χρήση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης σε Σχολικές Μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ορεστιάδας

18.20-18.40: Μαρία Δ. Ψαρρά,

18.40-19.00: Χρυσούλα Σαββοπούλου και Φωτεινή Μπαντούδη,

Καινοτόμες προσεγγίσεις στη διδακτική: Η περίπτωση του 1ου Γυμνασίου Ορεστιάδας

19.00-19.20: Συζήτηση

19.20-19.30: Διάλειμμα

19.30-19.50: Πασχαλίνα Σίσκου,

Το μοντέλο βιωματικής μάθησης του Kolb: Μια εφαρμογή στο Δημοτικό Σχολείο Νέας Βύσσας

19.50-20.10: Σιδερή Λεύκελη και Μελπομένη Τάζογλου,

Υπαίθριος σχολικός χώρος και προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης: οι απόψεις των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Ορεστιάδας

20.10-20.30: Συζήτηση

Αίθουσα Δ ́ – Παλαιό Κτίριο

16.30-18.00: Γεώργιος Κοράκης και Γρηγόρης Αζορίδης,

Διάλεξη-Σεμινάριο για τη φωτογραφία με θέμα «Η χρήση της φωτογραφίας για την απεικόνιση της φύσης»

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Εκπαίδευση ΙΙ

18.00-18.20: Αθανασία Δαρβούδη και Αικατερίνη Σπίτσα

Προσπάθεια δημιουργίας σχολικού κήπου στο 10ο Νηπιαγωγείο Ορεστιάδας: Σκέψεις, προβληματισμοί και προκλήσεις

   Περιβαλλοντικές γνώσεις μαθητών σε λύκεια του Δήμου Ορεστιάδας

  

18.20-18.40: Βασιλική Βαρσαμακίδου,

Τα ελληνικά σχολεία στην Αδριανούπολη: Από την ίδρυση του Φιλεκπαιδευτικού Συλλόγου Αδριανουπόλεως έως την Ανακωχή των Μουδανιών: 1872 – 1922

18.40-19.00: Ευάγγελος Μανωλάς, Σπυρίδων Γαλατσίδας και Γεώργιος Τσαντόπουλος,

Θέματα Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων: Αξιολόγηση ικανοποίησης συγγραφέων

19.00-19.20: Συζήτηση

19.20-19.30: Διάλειμμα

19.30-19.50: Αναστάσιος Χρυσοχόου και Βηθλεέμ Τσαντοπούλου,

Απόψεις, εμπειρίες και προτάσεις των εκπαιδευτικών του Ειδικού Σχολείου Ορεστιάδας

19.50-20.10: Πασχαλίνα Σίσκου, Ευάγγελος Μανωλάς και Σπυρίδων Γαλατσίδας,

Η βιβλιοθήκη της Σχολής Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης: Αξιολόγηση Ικανοποίησης Χρηστών

20.10-20.30: Συζήτηση

Κυριακή 19 Μαΐου 2019

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Βιογραφία

10.30-10.50: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης,

Τάκης Τσονίδης

10.50-11.10: Κυριακή Αμπράση,

Σπύρος Δάσιος: Ο Θεμελιωτής της Νέας Ορεστιάδας

11.10-11.30: Μαρία Μιχαήλ,

Φωτεινή Ναούμ

11.30-11.50: Συζήτηση 11.50-12.00: Διάλειμμα

 

12.00-12.20: Δήμητρα Μπόζη- Στεφούδη,

Οικογένεια Κ. Λαδά: Ακολουθώντας την ιστορία της από τον kirish hane της Αδριανούπολης έως την Αμερική και την Ελλάδα

12.20-12.40: Αικατερίνη Πεντίδου,

Η ιστορία της Οικογένειας Πεντίδη μέσα από το γεγονότα του 1923

12.40-13.00: Κυριακή Μπουρμά και Βασιλική Τσομπανίδου,

Αύρα Θεοδωροπούλου: Μια σημαντική προσωπικότητα, σύμβολο του Ελληνικού και του διεθνούς γυναικείου κινήματος

13.00-13.20: Αρετή Αμαξοπούλου,

Η επιφανής οικογένεια Αλτιναλμάζη από την Αδριανούπολη

13.20-13.50: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Φυσικό και Αγροτικό Περιβάλλον

10.30-10.50: Γιάννης Ψημμένος και Αριστοτέλης Παπαγεωργίου,

Πεταλιές στο Βόρειο Έβρο

10.50-11.10: Χρυσοβαλάντου Αντωνοπούλου και Ανδρέας Παλεράς,

Αξιοποίηση του ορεινού όγκου του Δήμου Ορεστιάδας: Η περίπτωση των μονοπατιών

11.10-11.30: Δημήτριος Γκαγκαλίδης,

Ταξιδεύοντας στο Δήμο Ορεστιάδας: Μια πρόταση ανάδειξης και προβολής του Δήμου Ορεστιάδας

11.30-11.50: Συζήτηση

11.50-12.00: Διάλειμμα

12.00-12.20: Χρυσοβαλάντου Αντωνοπούλου και Χρήστος Χατζησαββίδης,

Η καλλιέργεια καρποφόρων δένδρων στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Ορεστιάδας Ν. Έβρου

12.20-12.40: Μαρία Φουρνομίτη,

Δυναμικό απόδοσης σε βιομάζα και αιθέριο έλαιο της ρίγανης, του θυμαριού, του φασκόμηλου και του δενδρολίβανου στην περιοχή του Βορείου Έβρου

12.40-13.00. Συζήτηση

  

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Έθιμα – Παράδοση – Μουσική

16.30-16.50: Διαμαντής Μυρτσίδης,

Το έθιμο του «Μπέη» στη Νέα Βύσσα

16.50-17.10: Θεόδωρος Κυρκούδης,

Η παραδοσιακή ενδυμασία του Βορείου Έβρου και η αστική της Αδριανούπολης

17.30-17.50: Δημήτρης Σπανός,

Λαϊκά δρώμενα στην περιοχή της Ορεστιάδας

18.30-18.50: Νεκταρία – Άννα Σαρδάνη,

Τα παραδοσιακά παραμύθια της Νέας Βύσσας

18.50-19.10: Μαρία Δημητριάδου,

Το Δημοτικό Ωδείο της Ορεστιάδας: Κύτταρο πολιτισμού

19.10-19.30: Πασχαλίνα Ανδρεάδου,

Γεύσεις και Παραδόσεις του Βορείου Έβρου

19.30-19.50: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Αστικό Περιβάλλον

16.30-16.50: Μαρία Γεωργοπούλου, Στυλιανός Ταμπάκης και Παρασκευή Καρανικόλα,

Βιοκλιματικός σχεδιασμός οικημάτων: Οι απόψεις των πολιτών της Νέας Ορεστιάδας

16.50-17.10: Ολυμπία Μανώλη και Σταυρούλα Μπουτζή,

Δίκτυα Πρασίνου: Μια Πρόταση δημιουργίας δικτύου αειφορικής μετακίνησης στην περιοχή της Νέας Ορεστιάδας

17.10-17.30: Ιωάννης Μ. Κούζας και Βασιλική Ι. Κούζα,

Η οδωνυμία της Νέας Ορεστιάδας ως αποτύπωση της ιδεολογίας των κατοίκων της

  17.10-17.30: Βασιλική Ολμπασάλη και Μαρία Βεργέτη

 Η φορεσιά των Γκαγκαβούζηδων: Ερευνητική και εκπαιδευτική προσέγγιση

 17.50-18.20: Συζήτηση 18.20-18.30: Διάλειμμα

 

17.30-17.50: Συζήτηση 17.50-18.00: Διάλειμμα

Εκκλησίες – Φιλανθρωπικό και Κοινωνικό Έργο

18.00-18.20: Γεώργιος Αντωνακούδης και Ελισάβετ Ιγνατίδου,

Ιερός Μητροπολιτικός Ναός Αγίων Θεοδώρων: Πνευματικό και φιλανθρωπικό έργο

18.20-18.40: Βασίλειος Τσομπανίδης,

Ο Ιερός Ναός του Προφήτη Ηλία

18.40-19.00: Κωνσταντίνα Αγγελίδου,

Το επιχειρηματικό σχέδιο ενός σύγχρονου οίκου ευγηρίας στη Νέα Ορεστιάδα

19.00-19.20: Συζήτηση

 

Latest News

Οργανώνεται το Κέντρο Υγείας της Σαμοθράκης

Λαμβάνονται τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα - Δημιουργήθηκε σημείο διαλογής ασθενών, σε Στρατιωτική Σκηνή, για την αντιμετώπιση κρουσμάτων...

Δημοπρατείται η παραλιακή σύνδεση Ροδόπης με Έβρο

Το οδικό έργο από την Μαρώνεια θα κοστίσει 12,4 εκατ. ευρώ - Στις 6 Μαΐου 2020, ο Διαγωνισμός - Από που θα...

Ζητείται η στήριξη όλων των επιχειρήσεων του Έβρου

Και των εργαζομένων που απασχολούνται σ’ αυτές - Επιστολή του Προέδρου Επιμελητηρίου Έβρου, στον Υπουργό Ανάπτυξης κ....

«Όταν βάζεις την Ελληνική Σημαία στα Πομακοχώρια»

Η εξομολόγηση μιας Πομάκας που εναντιώνεται στο Τουρκικό Προξενείο «Με κοροϊδεύετε ότι κάνω ορθογραφικά...

Ο πρώτος νεκρός Εβρίτης

Έχασε τη μάχη ο 61χρονος Φεριώτης που νοσηλευόταν στο Νοσ/μείο Αλεξανδρούπολης - Στα 12 τα επιβεβαιωμένα κρούσματα 

More Articles Like This