9.4 C
Alexandroupoli
Πέμπτη, 18 Αυγούστου, 2022

Πανελλήνιο πρωτάθλημα μετά από 3 χρόνια

Τι κι αν είχαμε 3 χρόνια να δούμε πρωτάθλημα με όλους τους συλλόγους της Ελλάδας μαζί, τι κι αν μας αποδεκάτισε 2 μέρες η ίωση, οι κολυμβητές -τριες του ΟΦΘΑ στάθηκαν όσο καλύτερα μπορούσαν στο ύψος των περιστάσεων και επέστρεψαν στην Αλεξανδρούπολη με 13 ΜΕΤΑΛΛΙΑ(6 χρυσά-5 ασημένια-2 χάλκινα) στις αποσκευές τους στις κατηγορίες ηλικιών και με τον τίτλο του 1ου επαρχιακού συλλόγου στις μεγαλύτερες κατηγορίες, Εφήβων και Νεανίδων.

Δυστυχώς μια ίωση «χτύπησε» την αποστολή την δεύτερη και τρίτη ημέρα των αγώνων στο πρωτάθλημα κατηγοριών (παμπαίδων-παγκορασίδων , παίδων-κορασίδων και εφήβων-νεανίδων 12-16/7/22 στο ΟΑΚΑ) και στέρησε από τα παιδιά μεγαλύτερες διακρίσεις και πανηγυρισμούς.

Με 34 κολυμβητές-τριες που κατάφεραν να προκριθούν στην Α΄φάση των Πρωταθλημάτων συμμετείχε ο ΟΦΘΑ στην τελική φάση στο ΟΑΚΑ και οι 26 από αυτούς προκρίθηκαν και κολύμπησαν στους τελικούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο μικρός Βαγγέλης- Εφραίμ Ντούμας, με 3 χρυσά σε ισάριθμα αγωνίσματα και μάλιστα στο ένα με πανελλήνιο ρεκόρ (100μ πρόσθιο Παμπαίδων Α΄), ένα ρεκόρ που κρατούσε επτά χρόνια!!!

Δεν υστέρησε καθόλου και η πολλάκις διεθνής μας φέτος Όλγα Στούρα με 3 μετάλλια(2 χρυσά και 1 χάλκινο), όπως και η Σοφία Δημητριάδη(1 χρυσό και 1 ασημένιο), ο Γιώργος Αλεξάκης(1 ασημένιο), η Γεωργία Γκουτζιβελάκη(1 ασημένιο) και ο Γιώργος Πεχλιβανίδης του Χρήστου(1 χάλκινο). Τον κύκλο των μεταλλίων έκλεισε η ομαδική σύνθεση των Εφήβων- Νεανίδων mix με 2 αγόρια(Παρλίδης, Κωνσταντινίδης) και 2 κορίτσια (Στούρα, Δημητριάδη) που κατέκτησαν και τα 2 μοναδικά ομαδικά μετάλλια του ΟΦΘΑ, δίνοντας την πρέπουσα σημασία στην λέξη ομαδικότητα.

- Advertisement -

Την αποστολή συμπλήρωναν και οι παρακάτω κολυμβητές-τριεςπου με τις επιδόσεις τους, εκτός του ότι έφεραν την πρώτη θέση μεταξύ όλων των επαρχιακών συλλόγων στις 3 κατηγορίες Εφήβων, Νεανίδων και Γενική Εφήβων-Νεανίδων(135 β., 206,5 β. και 341,5 β. αντίστοιχα), στις μικρότερες κατηγορίες έκαναν τον ΟΦΘΑ να φιγουράρει ανάμεσα στους πρώτους συλλόγους(10ος και 2ος επαρχιακός στα αγόρια 13-16 ετών με 265 β., 25ος και 10ος επαρχιακός με 105 β. στα κορίτσια και 15ος και 4ος επαρχιακός στην γενική αυτών των ηλικιών με 370 β.) , αποδεικνύοντας περίτρανα ότι η Αλεξανδρούπολη θα έχει πραγματική  συνέχεια στο κολυμβητικό στερέωμα, όπως της αξίζει:

1)Κορίτσια: Ξενιτοπούλου Καλλιόπη, Βάβουρα Δέσποινα, Αγοράκη Κυριακή, Αλεξάκη Κυριακή, Πεχλιβανίδου Αναστασία, Ξενιτοπούλου Δανάη, Τσομπάνη Αναστασία, Παπαδημητρίου Ευτέρπη, Βασιλακάκη Αναστασία, Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα, Σιουρδάκη Μάρθα-Μαρία, Χατζημιχαήλ Ιωάννα,

2)Αγόρια: Ελευθεριάδης Περικλής, Σέλλος Αριστοτέλης, Σαΐρης Ραφαήλ, Παπαδημητρίου Γιάννης, Αλαμάνος Σπύρος, Μαυρόπουλος Αργύρης, Πεχλιβανίδης Γιώργος του Σταύρου,  Αλεξάκης Μανώλης, Τσελιπγιώτης Γιάννης, Δημητριάδης Χάρης, Κεϊμάς Κωνσταντίνος, Πεχλιβανίδης Αντώνης, Παπαδόπουλος Δημήτρης, Τσαταλμπασίδης Λευτέρης.

Αναλυτικότερα , βαθμολογήθηκαν και κολύμπησαν στους τελικούς οι:

  1. Ντούμας Ευάγγελος –Εφραίμ (Παμπαίδων Α΄-3 χρυσά μετάλλια- 1 πανελλήνιο ρεκόρ):100πρ(χρυσό και πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 1΄07΄΄39), 400ΜΑ(χρυσό), 200ΜΑ(χρυσό).
  2. Στούρα Όλγα-Δήμητρα(Νεανίδων- 5 μετάλλια:2 χρυσά, 2 ασημένια, 1 χάλκινο):400ελ(χρυσό), 200ελ(χρυσό), 200ΜΑ(χάλκινο), 4Χ100ελ mix(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο.(ασημένιο),
  3. Δημητριάδη Σοφία(Νεανίδων-4 μετάλλια:1 χρυσό, 3 ασημένια, 1 χάλκινο):50 ύπ(χρυσό), 200ύπ(ασημένιο, 4Χ100ελ mix(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο.(ασημένιο), 100ύπ(5η),
  4. Γκουτζιβελάκη Γεωργία(Νεανίδων-1 ασημένιο μετάλλιο), 100πετ(6η),
  5. Αλεξάκης Γεώργιος του Χρήστου(Εφήβων- 1 ασημένιο μετάλλιο):400ΜΑ(ασημένιο),
  6. Πεχλιβανίδης Γιώργος του Χρήστου(Παμπαίδων Β΄-1 χάλκινο μετάλλιο):50πρ(χάλκινο), 100πρ(8ος),
  7. Παρλίδης Φίλιππος(Εφήβων- 2 ασημένια μετάλλια): 4Χ100ελ mix(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο.(ασημένιο), 50πρ(6ος), 100πρ(8ος),
  8. Κωνσταντινίδης Νικόλαος(Εφήβων- 2 ασημένια μετάλλια): 4Χ100ελ mix(ασημένιο) 4Χ100 Μ.Ο.(ασημένιο), 50ελ(5ος), 100ελ(10ος), 50πετ(12ος),
  9. Σαΐρης Ραφαήλ(Παίδων):200ύπ(4ος), 100ύπ(5ος) , 50ύπ(15ος),
  10. Πεχλιβανίδου Αναστασία(Κορασίδων):50πετ(4η), 100πετ(8η), 50ελ(10η),
  11. Τσελιπγιώτης Ιωάννης(Παμπαίδων Α΄):200πετ(4ος), 100πετ(7ος), 200ΜΑ(9ος),
  12. Αλεξάκη Κυριακή(Κορασίδων):400ΜΑ(5η), 200ΜΑ(9η), 400ελ(13η),
  13. Βασιλακάκη Αναστασία(Παγκορασίδων Β΄):200ύπ(6η)
  14. Δημητριάδης Χαράλαμπος(ΠαμπαίδωνΒ΄):200ΜΑ(6ος),
  15. Σιουρδάκη Μάρθα-Μαρία(Παγκορασίδων Β΄):400ΜΑ(8η),
  16. Πεχλιβανίδης Γεώργιος του Σταύρου(Παίδων):200ύπ(8ος), 50ύπ(9ος),
  17. Κεϊμάς Κωνσταντίνος(ΠαπμαίδωνΒ΄):200ΜΑ(9ος)
  18. Ελευθεριάδης Περικλής(Εφήβων):200πετ(10ος),
  19. Αλεξάκης Εμμανουήλ(ΠαμπαίδωνΑ΄):200πετ(10ος), 400ΜΑ(13ος),
  20. Χατζημιχαήλ Ιωάννα(Παγκορασίδων Α΄):200πετ(10η),100πετ(15η), 
  21. Παπαδόπουλος Δημήτριος(Παμπαίδων Β΄):100πρ(7ος), 200ΜΑ(14ος),
  22. Τσομπάνη  Αναστασία(Παγκορασίδων Α΄):50πρ(11η),
  23. Μαυρόπουλος Αργύριος(Παίδων):200πετ(13ος),
  24. Τσαταλμπασίδης Ελευθέριος(Παμπαίδων Β΄):50πετ(15ος), 100πετ(15ος), 200πετ(16ος),
  25. Παπαδημητρίου Ιωάννης(Παίδων):200πετ(15ος),
  26. Ξενιτοπούλου Δανάη(Κορασίδων):200πετ(16η)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ –ΟΑΚΑ 19-22/7/2022

Δύο μέρες μετά το πρωτάθλημα των κατηγοριών αναπτυξιακών ηλικιών  ήρθε και η σειρά του Εθνικού Πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών. Ήταν ίσως το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα όλων των ετών στην χώρα μας. Η εθνική ομάδα της Πολωνίας με τα μεγαλύτερα αστέρια της ήταν εκεί για να δώσει ακόμη εν μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας στην πρόκριση των ελλήνων κολυμβητών στους τελικούς.

Ο ΟΦΘΑ έχει την χαρά να  πανηγυρίζει μετά από μία υπέροχη κούρσα ένα ασημένιο μετάλλιο με την ΄Ολγα Στούρα στα 200μ πεταλούδα Γυναικών,  που γίνεται έτσι για πρώτη φορά η  5η κολυμβήτρια της Αλεξανδρούπολης που κατακτά μετάλλιο στο κορυφαίο αυτό πρωτάθλημα της χώρας μας (οι άλλες 4 είναι οι: Αθανασίου Γιώτα, Κουσάρη Ευγενία, Μπράμου Ειρήνη και Δημητριάδη Σοφία, όλες κολυμβήτριες του ΟΦΘΑ!).

Οι 11 κολυμβητές-τριες του συλλόγου μας που συμμετείχαν , όλοι από τα σπλάχνα του ΟΦΘΑ, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και κατέταξαν την ομάδα μεταξύ των επαρχιακών συλλόγων  στην πρώτη θέση στην κατηγορία των Γυναικών με 104 β.(8ος στην γενική κατάταξη) και στην δεύτερη θέση στην  γενική κατηγορία των Ανδρών-Γυναικών με 119 β.(13ος στην γενική κατάταξη).Οι  7 από αυτούς προκρίθηκαν στους τελικούς και βαθμολογήθηκαν, κάτι που δηλώνει την μελλοντική τους βελτίωση, αφού οι περισσότεροι είναι μικρής ηλικίας!

Συγκινητική η στιγμή που ο φυσικός ηγέτης της ομάδας , ο Αργύρης Τυλιγαδάς, στα 31 του χρόνια, μετά τον τελικό του αγαπημένου του αγωνίσματος 200μ πεταλούδας Ανδρών(που έκανε τον καλύτερο φετινό χρόνο), «κρέμασε» το σκουφάκι και τα γυαλάκια στον βατήρα του και βγαίνοντας από την  πισίνα , με μία υπόκλιση αποχαιρέτησε την αγωνιστική κλασσική κολύμβηση που τόσο πιστά υπηρέτησε για 21 αδιάλειπτα χρόνια ! Ήταν φυσικό να αποθεωθεί από ολόκληρη την ομάδα του, αφού το μήνυμα που αφήνει είναι ξεκάθαρο , αυτό της αγάπης για ότι κάνει κανείς , που δεν έχει ηλικία και φράγματα. Με 6 μετάλλια στην Κατηγορία Ανδρών(τα 3 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών), με συμμετοχή στην Εθνική ομάδα, συγκαταλέγεται στους κορυφαίους κολυμβητές της χώρας και της Αλεξανδρούπολης(Ο πρώτος κολυμβητής ομάδας της Αλεξανδρούπολης που κατέκτησε μετάλλιο στο κορυφαίο πρωτάθλημα της κολύμβησης και ο πρώτος που φτάνει και κολυμπάει αγωνιστικά στην ηλικία αυτή!). Του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην προπονητική του πορεία πλέον!

Στα ομαδικά αγωνίσματα, τις εντυπώσεις έκλεψε η γυναικεία ομάδα(Στούρα, Δημητριάδη, Αλεξάκη και Πεχλιβανίδου) , που εκτός από την κατάρριψη των ρεκόρ ομάδας, κατάφεραν να τερματίσουν δύο φορές στην προνομιούχο 8άδα που βαθμολογείται!

Στις άτυχες στιγμές, το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε ο Γιώργος Πεχλιβανίδης και αγωνίστηκε μόνο την πρώτη μέρα των αγώνων, όπως και οι τρεις  9ες  θέσεις των ομαδικών της ομάδας μας!

Αναλυτικά οι επιτυχίες των κολυμβητών μας με τις θέσεις τους:

  1. Στούρα  Όλγα-Δήμητρα(17 ετών):200πετ(ασημένιο), 100ύπ(13η), 4Χ100ελ(7ες), 4Χ200ελ(5ες), 4Χ100 Μ.Ο.(9ες),  4Χ100ελ mix(10οι),
  2. Δημητριάδη Σοφία(18 ετών): 100ύπ(ν.α.ρ.-9η), 200ύπ(10η), 50ύπ(11η), 4Χ100ελ(7ες), 4Χ200ελ(5ες), 4Χ100 Μ.Ο.(9ες),  4Χ100ελ mix(10οι), 4Χ100 Μ.Ο. mix(10οι),
  3. Αλεξάκη  Κυριακή(15 ετών): 400ΜΑ(12η), 200ΜΑ(18η), 4Χ100ελ(7ες), 4Χ200ελ(5ες),
  4. Πεχλιβανίδου Αναστασία(15 ετών): 50πετ(14η), 100πετ(14η), 50ελ(26η), 4Χ100ελ(7ες), 4Χ200ελ(5ες),
  5. Τυλιγαδάς Ανάργυρος(31 ετών): 200πετ(11ος), 100πετ(25ος), 200ΜΑ(22ος), 50πετ(49ος), 4Χ100 Μ.Ο.(9οι), 4Χ200ελ(9οι),4Χ100ελ mix(10οι),
  6. Σαΐρης Ραφαήλ(16 ετών):100ύπ(15ος), 200ύπ(13ος), 4Χ100 Μ.Ο.(9οι), 4Χ200ελ(9οι),
  7. Ντούμας Ευάγγελος-Εφραίμ(14 ετών):400ΜΑ(14ος), 200ΜΑ(34ος), 100πρ(36ος), 4Χ100 Μ.Ο.(9οι), 4Χ200ελ(9οι),
  8. Παρλίδης Φίλιππος(18 ετών):50πρ(27ος), 100πρ(31ος), 50πετ(40ος), 50ελ(44ος), 4Χ100 Μ.Ο.(9οι), 4Χ200ελ(9οι), 4Χ100ελ mix(10οι), 4Χ100 Μ.Ο. mix(10οι),
  9. Πεχλιβανίδης Γεώργιος(15 ετών):100πετ(45ος), 4Χ100 Μ.Ο.(9οι),
  10. Αλεξάκης Γεώργιος(17 ετών):200πετ(25ος), 200ΜΑ(31ος), 200πρ(36ος), 100πετ(57ος),
  11. Ελευθεριάδης Περικλής(17 ετών):200πετ(29ος),

Όλοι δώσαμε ραντεβού για του χρόνου στην ίδια μεγάλη διοργάνωση!

Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης ( Ο.Φ.Θ.Α )  

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Πέμπτη, 18 Αυγούστου, 2022

Latest News

Η αμμονησίδα στον Έβρο… «περπάτησε» !!!

Και οι 38 Σύριοι Λαθρομετανάστες από την Τουρκία, πέρασαν τελικά στην Ελλάδα – Πολλά τα αναπάντητα ερωτήματα για την...

More Articles Like This